СРПСКА АКАДЕМИЈА ОБРАЗОВАЊА

Прва страна Претходна Садржај Чланови САО SAO Members

К.Мурешану
Н.Поткоњак Ј.Ђорђевић Д.Ж.Марковић М.Вилотијевић М.Ратковић Д.Савићевић В.Тешић Д.Херцег Г.Гојков Ђ.Ђурић М.Недељковић Е.Каменов М.Ивковић С.Богдановић М.Даниловић З.Петровић Л.Михуц Б.Влаховић М.Милин К.Мурешану В.Нојман М.Блажић А.Илика П.Ј.Отиман З.Жоглев Р.Николић М.В.Силантјева М.Узелац М.Сегединац Г.Максимовић З.Аврамовић С.Гашић-Павишић А.Крајнц Л.Бетеа Р.Антонијевић Б.Јовановић Н.Мијановић Н.Сузић Р.Бубањ Р.Николић У.Шуваковић В.Банђур Д.Бранковић

 


Часопис Истраживања у педагогији

 

Камил Б. Мурешану

 

Б И О Г Р А Ф И Ј А

 

(rođen u u mestu Turda, 20. aprila 1927. godine) istoričar, profesor, pisac i prevodilac.

Mureşanu je rođen i odrastao u mestuTurda. He pohađao je srednju školu Kralj Ferdinand u Turdi, gde je njegov otac, Teodor Murăşanu, predavao. Posle 1946. godine studirao je istoriju na Univerzitetu u Klužu, gde je diplomirao juna 1950. godine.

Mureşanu je postao saradnik u nastavi, asistent (1950-1952), docent (1952-1961), vanredni profesor (1961-1975), i redovni profesor (posle 1975) na Univerzitetu Babeş-Bolyai. On je takođe bio dekan Fakulteta za istoriju (1968-1976, 1981-1989). Doktorirao je istoriju 1971. i naziv njegove teze bio je: Times of John Hunyadi (mentor tefan Pascu). Bio je gostujući profesor na Univerzitetu Kolumbija (Columbia University, New York City) (1978). Posle 1976. godine Mureşanu je mentor doktorantima. Leta 1948. godine, Camil Mureşanu je bio uhapšen iz političkih razloga, ali nije bio osuđen.

On je istraživač na Institutu za istoriju "George Bariţiu" (posle 1975). 1995. godine postao je direktor tog Instituta. Bio je dopisni član Rumunske akademije (Romanian Academy) (1990), a potom i njen član u odeljenju za Istoriju i arheologiju (Juna 2000) kao i predsednik ogranka Rumunske akademije u Klužu (Cluj Romanian Academy) (posle 2006). Zvanično, njegovo prezime je bilo "Mureşan", ali poslednjih godina on radije koristi prezime "Mureşanu".

Učestovvao je na međunarodnom kongresu istorijskih nauka - the International Congress of Historical Sciences (Beč - 1965, Moskva - 1970, Bukurešt - 1980, Oslo - 2000). Pohađao je specijalizaciju na Sorboni u Parizu (of februara do juna 1966).

Dopisni je član akademije "Süd-ost Europa Gesellschaft", u Minhenu (Munich) (oktobar 1999), and i Berlinu (Berlin) (26. februar 2000), i Srpske akademije obrazovanja u Beogradu. Jedan je od predsednika Rumunsko-mađarske mešovite komisije za istoriju.

Camil Mureşanu je doctor honoris causa na Univerzitetu Oradea (University of Oradea) (1. decembar 1999), Zapadnom Univerzitetu u Temišvaru (West University of Timişoara) (Mart 2002), i Univerzitetu 1. decembar u Alba Juliji (1 Decembrie 1918 University, Alba Iulia) (mart 2007).

Počasni je građanin sledećih mesta Cluj-Napoca (februar 1997), Turda (jun 1997), and Blaj (24. septembar 1999).

Član je udruženja pod nazivom General Association of Greek Catholic Romanians.

Porodica

Njegov deda bio je sveštenik, a njegov otac, Teodor Murăşanu, je bio profesor rumunskog jezika.

Njgov sin, Ovidiu Mureşan (rođen 1951), je istoričar na Univerzitetu Babeş-Bolyai.

Nagrade

bullet

Nagrada Rumunske akademije (Romanian Academy) (1976)

bullet

Vlada Rumunije (Government of Romania) nagradila ga je za zasluge od nacionalnog značaja.  

 

Прва страна ] Претходна ]

Последња измена: okt-18